Site Information

 Loading... Please wait...

Just 2018 World Indoor Bowls Championships - RESULTS

Posted on

The Just 2018 World Indoor Bowls Championships run from Friday 12th January to Sunday 28th January and feature the world's top players battling for the sport's major honours. See below for latest results from all competitions.

World Mixed Pairs

● 2017 champions - Nick Brett E & Claire Johnstone S

Quarter-Finals - Fri 19th

Nick Brett E & Claire Johnston S 1-2
Darren Burnett S* & Rebecca Field E (9-2, 3-7, 1-2)

Robert Paxton E & Ellen Ryan Aus 0.5-1.5
Stewart Anderson S & Alison Merrien MBE Guernsey (6-6, 4-6)

David Gourlay S & Janice Gower E 0-2
Jamie Chestney E & Lesley Doig S (3-11, 5-5)

Greg Harlow E & Katherine Rednall E 2-0
Alex Marshall MBE S & Julie Forest S (7-5, 5-3)

*Replacement - Darren Burnett S took the place of Paul Foster MBE S, who withdrew from the competition for compassionate reasons

Semi-Finals - Sun 21st

Darren Burnett S & Rebecca Field E 2-1
Stewart Anderson S & Alison Merrien MBE Guernsey (7-5, 4-8, 2-1)

Jamie Chestney E & Lesley Doig S 1.5-0.5
Greg Harlow E & Katherine Rednall E (6-5, 5-5)

FINAL - TUE 23rd

Darren Burnett S & Rebecca Field E 0-2
Jamie Chestney & Lesley Doig S (4-8, 6-7)

2018 champions
JAMIE CHESTNEY E & LESLEY DOIG S

--------

Ladies World Matchplay Singles

● 2017 champion - Katherine Rednall E

Quarter-Finals - Sat 20th

Katherine Rednall E 2-0
Julie Forest S (10-5, 8-4)

Ellen Ryan Aus 1-2
Lesley Doig S (8-7, 5-8, 0-2)

Alison Merrien MBE Guernsey 0.5-1.5
Janice Gower E (6-6, 5-7)

Rebecca Field E 2-0  
Chloe Watson Ir (6-5, 9-7)

Semi-Finals - Wed 24th

Katherine Rednall E 2-0
Lesley Doig S (10-4, 13-2)

Janice Gower E 1-2
Rebecca Field E (4-11, 8-6, 0-2) 

FINAL - THU 25th

Katherine Rednall E 2-0
Rebecca Field E  (13-3, 13-6)

2018 champion
KATHERINE REDNALL

--------

World Indoor Pairs

● 2017 champions - Jason Greenslade W & Les Gillett E

Preliminary Round - Thu 11th, Fri 12th

P1A - Trentan Healey Aus & Scott Walker Aus 2-0
John Bezear CAN & Erik Galipeau CAN (14-1, 8-6)

P2B - Moti Polak Is & Roy Jennings Is 1-1
Stuart Bennett Ir & Mark McPeak Ir (3-8, 9-2)

P11A - Charlie Herbert & Dan LeMesurier USA 0-2
Lychee Lai HK & Queenie Lai HK (2-8, 5-6)

P12B - Thinus Oelofse SA & George Lotter SA 0-2
Murray Glassey NZ & Paul Sorenson NZ (2-8, 5-6)

P7A - Charlie Herbert & Dan LeMesurier USA 1-1
John Bezear CAN & Erik Galipeau CAN (4-11, 7-4)

P4B - Moti Polak Is & Roy Jennings Is 0-2
Thinus Oelofse SA & George Lotter SA (5-7, 5-10)

P5A - Trentan Healey Aus & Scott Walker Aus 1-1
Lychee Lai HK & Queenie Lai HK (6-7, 8-7)

P6B - Moti Polak Is & Roy Jennings Is 1-1
Murray Glassey NZ & Paul Sorenson NZ (4-6, 8-1)

P9A - John Bezear CAN & Erik Galipeau CAN 1-1
Lychee Lai HK & Queenie Lai HK (8-3, 4-10)

P8B - Thinus Oelofse SA & George Lotter SA 0-2
Stuart Bennett Ir & Mark McPeak Ir (3-9, 3-11)

P3A - Trentan Healey & Scott Walker Aus 1-1
Charlie Herbert & Dan LeMesurier USA (6-3, 4-9)

P10B - Stuart Bennett Ir & Mark McPeak Ir 2-0
Murray Glassey NZ & Paul Sorenson NZ (11-2, 7-3)

PPO - Trentan Healey & Scott Walker Aus (PA) 2-1
Stuart Bennett & Mark McPeak Ir (PB) (4-10, 8-6, 2-1)

ENG1 - Adam White & Chris Wilkins E (Bromley) 0-2
Joshua Grant & Russell Robinson E (Lincoln) (4-5, 5-6)

ENG2 - Scott Edwards & Tom Warner E (Dolphin) 1-2
Kevin Harrison & Stuart Irwin E (Carlisle) (5-7, 9-2, 1-2)

ENG3 - Joshua Grant & Russell Robinson E (Lincoln) 1-2
Kevin Harrison & Stuart Irwin E (Carlisle) (4-3, 3-6, 1-2)

Qualifying Round

Fri 12th

QR1 -  Robert Paxton E & Jonathan Ross S 1.5-0.5
Trentan Healey & Scott Walker Aus (PPO) (8-5, 8-8)

QR2 - Jamie Chestney E & Mark Dawes E 2-1
Bryan Jones W & Liam Stone W (12-4, 4-7, 2-1)

Sat 13th

QR3 - Andy Thomson MBE E & Mark Royal E 1.5-0.5
Kevin Harrison E & Stuart Irwin E (ENG3) (8-4, 5-5)

QR4 - Stewart Anderson S & Darren Burnett S 2-1
Ronnie Duncan S & Colin Walker S (4-5, 10-7, 2-1)

Quarter-Finals

Sat 13th

Jason Greenslade W & Les Gillett E 0.5-1.5
Robert Paxton E & Jonathan Ross S (2-10, 4-4)

Alex Marshall MBE S & Neil Furman USA* 0-2
Jamie Chestney E & Mark Dawes E (1-8, 5-7)

Sun 14th

David Gourlay S & Mervyn King E 0-2
Andy Thomson MBE E & Mark Royal E (3-4, 3-8)

Greg Harlow E & Nick Brett E 2-1
Stewart Anderson S & Darren Burnett S (3-6, 11-4, 2-0)

*Replacement - Neil Furman USA took the place of Paul Foster MBE S, who withdrew from the competition for compassionate reasons

Semi-Finals - Mon 15th

Robert Paxton E & Jonathan Ross S 1-2
Jamie Chestney E & Mark Dawes E
(10-2, 4-6, 0-2)

Andy Thomson MBE E & Mark Royal E 1-2
Greg Harlow E & Nick Brett E (4-6, 5-4, 0-2)

FINAL - MON 22nd

Jamie Chestney E & Mark Dawes E 1.5-0.5
Greg Harlow E & Nick Brett E (6-6, 9-5)

2018 champions
MARK DAWES E & JAMIE CHESTNEY E

--------

World Indoor Singles

● 2017 champion - Paul Foster MBE S

Preliminary Round - Thu 11th, Fri 12th, Sun 14th

PS3 - Gary Pickering Can 0-2 CY Yong HK (5-7, 4-9)
PS4 - Charlie Herbert USA 1-1 Moti Polak Is (4-9, 9-4)

PS1 - Gary Pickering Can 0-2 Charlie Herbert USA (3-5, 5-11)
PS8 - CY Yong HK 1-1 Jarred Breen W (7-6, 3-8)
PS5 - Charlie Herbert USA 1-1 CY Yong HK (6-7, 8-3)
PS6 - Moti Polak Is 1-1 Jarred Breen W (6-2, 2-17)
PS7 - Moti Polak Is 0-2 Gary Pickering Can (5-6, 1-12)
PS10 - Charlie Herbert USA 1-1 Jarred Breen W (6-10, 6-1)

PS9 - Gary Pickering Can 0-2 Jarred Breen W (3-10, 1-11)
PS2 - CY Yong HK 2-0 Moti Polak Is (10-5, 6-4)

CY Yong HK won the preliminary round robin and moved into the main draw

1st Round (Last 32)

Mon 22nd
Paul Foster MBE S (1) 2-1
Lea Blackham E Q (2-8, 12-4, 2-1)

Jason Greenslade W (16) 1.5-0.5
Robert Gordon S Q (8-2, 6-6)

Mon 15th
Darren Burnett S (9) 1.5-0.5
Graham McKee Ir Q (9-9, 7-5)

Tue 16th 
Jamie Chestney E (8) 2-1
Chris Gale E* (10-1, 8-9, 2-0)

David Gourlay S
(5) 2-0
John McCrorie S Q (8-3, 10-2)

Mark Dawes E
(12) 2-0
CY Yong HK (Prelims) (12-4, 12-1)

Wed 17th
Mark Royal E (13) 2-0
Scott Walker Aus Q (12-4, 10-5)

Alex Marshall MBE S (4) 0-2
Andrew Kelly NZ Q (5-6, 2-10)

Nick Brett E
(3) 2-0
George Lotter SA Q (10-5, 9-7)

Mervyn King E
(14) 2-0
Ian McIntosh E Q (8-3, 11-4)

Thu 18th 
Les Gillett E (11) 2-0
Simon Skelton E Q (11-3, 8-7)

Robert Paxton E (6) 2-1  
Daniel Salmon W Q (9-5, 6-7, 2-1) 

Stewart Anderson S (7) 2-1  
Perry Martin E (PBA) (2-10, 9-5, 2-1)

Andy Thomson MBE E (10) 1-2  
Wayne Willgress E (Wildcard) (3-9, 12-3, 1-2) 

Sun 21st
Jonathan Ross S (15) 0.5-1.5  
Scott Edwards E (7-7, 6-8)

Mon 22nd
Greg Harlow E (2) 2-1
Martin Puckett E Q (6-7, 9-4, 2-1)

*Injury replacement - Danny Denison E (PBA Tourcard) withdrew from the tournament due to a leg injury and was replaced by Chris Gale E

2nd Round (Last 16) - Tue 23rd, Wed 24th, Thu 25th

Tue 23rd
Darren Burnett S (9) 2-0
Jamie Chestney E (8) (7-5, 9-4)

David Gourlay S (5) 1-2
Mark Dawes E (12) (6-7, 6-5, 1-2)

Mark Royal E (13) 2-0 
Andrew Kelly NZ Q (10-4, 8-6)

Wed 24th 
Nick Brett E (3) 0.5-1.5
Mervyn King E (14) (2-8, 6-6)

Paul Foster S MBE (1) 0-2
Jason Greenslade W (16) (7-8, 4-8)

Thu 25th
Les Gillett E (11) 0.5-1.5
Robert Paxton E (6) (8-8, 4-9)

Scott Edwards E 0-2
Greg Harlow E (2) (6-9, 3-9)

Stewart Anderson S (7) 0.5-1.5
Wayne Willgress E (Wildcard) (9-9, 6-13)

Quarter-Finals - Fri 26th

Mark Dawes E (12) 2-0
Mark Royal E (13) (8-7, 9-3)

Jason Greenslade W (16) 1-2
Darren Burnett S (9) (10-11, 7-6,1-2) 

Greg Harlow E (2) 1-2
Wayne Willgress E (Wildcard) (11-2, 9-10, 0-2)

Mervyn King E (14) 0.5-1.5
Robert Paxton E (6) (5-5, 4-6)

Semi-Finals - Sat 27th

Darren Burnett S (9) 0-2
Mark Dawes E (12) (7-8, 5-10)

Robert Paxton E (6) 2-0
Wayne Willgress E (Wildcard) (6-3, 11-4)

FINAL - SUN Sun 28th

Mark Dawes E (12) 2-1
Robert Paxton E (6) (8-7, 6-7, 2-0)

2018 champion
MARK DAWES E